Zprávička

Japonské origami

Mí milí malí přátelé umění!

Rád bych vás dnes seznámil s uměním ze skládaného papíru. Hodně z vás už určitě někdy v životě  něco z papíru skládalo – třeba lodičku nebo večerníčkovskou čepici. V Japonsku se skládání různých předmětů z papíru věnují už mnoho tisíc let a tento druh zábavy se od nich rozšířil do celého světa. Vytváření rozličných zvířátek, motivů a legrácek se proto začalo říkat japonským názvem origami.

Slovo se skládá ze dvou výrazů a do češtiny bychom ho přeložili jako oru – skládat a kami – papír. Vývtory z papíru umí v Japonsku skládat děti už od malička, ale existují i tak složité origami, které dovede poskládat jenom opravdový mistr. Tvorba origami tam není jenom příjemnou zábavou, kterou si trénujete představivost, logiku a zručnost, ale i uměním, ve kterém se můžete cvikem a trpělivostí neustále zdokonalovat!

Origami můžete skládat z obyčejného jednobarevného papíru, ale opravdu krásně váš výtvor vynikne na barevně potištěném papíře například s motivy květin. Dnes už je možné koupit v obchodech speciální origami balíčky, kde najdete nejenom návody na různé skládačky, ale také pěkné papíry, díky kterým budou vaše origami zajímavou ozdobou nebo originálním dárkem.

Pokud se skládáním z papíru začínáte, poproste třeba vaše starší sourozence nebo jednoho z rodičů, aby vám na začátek pomohli. Nebo si můžete všichni dohromady udělat zábavné origami odpoledne a vyzkoušet si, komu půjde tahle stará japonská tradice od ruky nejlépe! Myška Bibi pro vás na internetu objevila tuhle fajn stránku, kde najdete spoustu zábavných origami skládaček. Můžete složit i prasátko, sovu, psa, medvěda, nebo dokonce mě – zajíce! Těším se na vaše krásné výtvory – pošlete mi fotografii!

zajíc Antonín

umělec