Vesmír

Hvězdy 2. díl

Moje milý myšáčata!

Prosurfovala jsem kvůli vám zase lány internetu a prohryzala jsem se všema těma informacema až zase zpátky sem k vám. Na místo, kde se pravidelně potkáváme a společně prozkoumáváme vesmír. Dali jsme si teda nelehkej úkol, to vám teda povim – je vůbec něco většího a tajemnějšího, než vesmír?! Ale nebojte se nic, spolu to zvládnem!

Naposledy jsme se nakousli hvězdy. Co to je, kolik jich je a jak je možný, že svítí. A dneska odpovim na dalších pár vašich zvídavejch dotazů!

Jak dlouho žijí hvězdy?

Cože?! Jak jako – jak dlouho žijí? Hvězdy jsou živý? Není to kus šutru? Hihi, no jo, ale všechno na světě i ve vesmíru má svou „trvanlivost“. Hvězdy nebyly, teď jsou a v budoucnu nebudou. A mezitím se narodí zase jiný, nový. Jenom to u hvězd tenhle životní cyklus nejde tak rychle, abychom to stihli postřehnout. Život hvězdy se počítá v řádech milionů až miliard let. Ale děcka, o vzniku a zániku hvězd si povíme až někdy jindy, na to potřebujeme víc prostoru. Je to děsně zajímavý, dobrodružný a až dojemný!

Co je to souhvězdí?

Jednoduše řečeno: je to oblast s hvězdami. Takovej sraz hvězd, hihi! Ale teď vážně. Je to část oblohy, která je přesně ohraničená nebeskými poledníky a rovnoběžkami. Každý souhvězdí má taky jinou velikost.

Když se ale řekne souhvězdí, představíte si asi nějakej obrázek – zvíře nebo předmět – určitě totiž znáte a možná umíte i na obloze poznat Velký vůz nebo třeba Orion (na obrázku). Tak tyhlety obrazce prostě vznikly pomyslným spojením nejjasnějších bodů (hvězd) dané oblasti (souhvězdí).  Takhle vlastně vznikla jména souhvězdí, a to už kdysi dávno ve starověku – lidé viděli na obloze nějakej tvar, co jim připomínal něco ze života, a podle něj souhvězdí pojmenovali. Nebo podle bohů, to taky tehdá dost frčelo. Kolem souhvězdí je vůbec spousta zajímavejch příběhů. A záhad. Těšíte se, až je spolu rozlousknem?

Já teda jo! Ale abych mohla louskat, musim se prvně pořádně připravit, a to znamená jediný: letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

_tip_

Vaše myška Bibi