Vesmír

Hvězdy

Čau myšáci a myšandy!

Jsem tady zase s dalším malilinkatým kousíčkem vesmíru, máte radost? Naše spanilá poznávací krasojízda zářivou i temnou nekonečností pokračuje! Planety máme za sebou, tak co teď, že? Ale nebojte. Ještě je toho spousta, co spolu musíme prozkoumat. Dost často jste mi psali, ať vám povim něco o hvězdách. Tak teda jo. Pro začátek odpovím na pár základních otázek:

Kolik je hvězd?

Hvězd je strašně moc. Ale fakt obrovsky moc. Tak moc, že se jejich počet jen odhaduje. Hvězdy se seskupují do galaxií. Každou galaxii tvoří stovky miliard až biliónů hvězd. A galaxií je až dva bilióny. Takže to dává dohromady… moc hvězd. MOC.

Co je to vlastně hvězda? 

To, co svítí na obloze, když se v noci podíváme nahoru, že jo?! Hihi. Takhle jednoduchý to ale není, protože hvězdy jsou pořád vlastně docela dost tajemný. Hvězda je víceméně koule, která musí mít určitou danou velikost (tu velikost určili vědci a přesné číslo pro nás není v tuto chvíli důležité) a mít vlastní zdroj záření. No jo, to je jasný, vždyť hvězdy svítí!  Některé z vás určitě – a zcela správně – trklo: vždyť naše Slunce taky svítí. Nebude ono taky hvězda…? A teď jste na to kápli – Slunce totiž je hvězda. To si zapamatujte! Slunce = hvězda.

Jak to, že hvězdy svítí?

Je mi jasný, že to vás všechny nejvíc zajímá! Jak je to vlastně možný…? Neexistuje na to jednoduchá odpověď, ale stejně vám ji prozradim: ve hvězdách probíhá termonukleární reakce, při které se uvolňuje energie i v podobě záření, které jsme schopni vidět. Teda…tak nějak jsem to pochopila! Hihihi!

No a víte co, písklata? Já letim šmejdit dál, ať vás můžu svejma hvězdnejma vědomostmi příště omráčit! Mějte se a pište mi!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi