Zprávička

Děvičky

Zdravím vás moji cestovatelé,

dnes mám pro vás jeden speciální tip na výlet. Ač se bude zdát, že je to výlet spíš pro holky, tak tomu tak není a i vás, kluci, zkusím přemluvit, abyste se na toto místo vypravili.

Tentokrát se vydáme na jižní Moravu do obce Pavlov. Zde se totiž na vrcholu kopce Děvín, který je mimochodem nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů, nachází zřícenina gotického hradu. Tento hrad má velmi zajímavý název – Děvičky nebo také Dívčí hrady.

Určitě se teď ptáte, proč byl hrad takto pojmenován… A já vám to také hned prozradím. Před hradem ve svahu stojí tři skalní útvary. Podle pověsti se jedná o zkamenělé dívky – princezny, které na hradě bydlely. Děvičky jsou spojené ještě s jednou pověstí – strašidelnou. Údajně by okolo hradu v noci měly bloudit dvě bílé paní, a když je někdo vystraší, tak prchají zpět na hrad, kde zmizí.

Tento původně velmi krásný hrad je již dvě století opuštěn, nikdo se o něj nestará, a proto dnes mluvíme o této národní památce spíše jako o zřícenině. Avšak i to, co z hradu zůstalo, stojí za prozkoumání!

Teď už víte všechno! A na Dívčí hrady tedy můžou vyrazit nejen odvážné slečny, ale i nebojácní kluci!

Vaše prasátko Pigy