Zprávička

Dačice

Nazdárek holky a kluci,

máte rádi bonbony, čokoládu nebo zmrzku? No, kdo by neměl, že jo. A vy, moje chytré hlavičky, určitě tušíte, co je nejdůležitější složkou při výrobě těchto dobrot. Samozřejmě, že je to cukr! A teď mám na vás ještě jednu otázku – sladíte si čaj kostkou cukru? Mnozí z nás určitě ano, a tak má poslední otázka zní – víte, že taková kostka cukru má i svůj pomník? Ha, teď jsem vás určitě dostal!

Pomník kostky cukru se nachází v jižních Čechách ve městě Dačice. Tady ji v 19. století vymyslel Jan Kryštof Rad. Samozřejmě to nebylo jen tak. Do té doby byly jen velké homole cukru (homole byl vlastně takový kužel), ze které se muselo vždy okrajovat takové množství, které bylo zrovna potřeba. A když se jednou Jan Kryštof při tomto procesu pořezal, vyčinila mu jeho žena, aby vymyslel něco praktičtějšího. A ejhle, novinka byla na světě!

V Dačicích si můžete nejen prohlédnout tento výjimečný pomník, ale i Městské muzeum a galerii Dačice, kde se o cukru dozvíte mnohem více. Toto muzeum se zároveň nachází v areálu zámku Dačice, který vám také doporučuji během toho výletu navštívit. Dvě až tři mouchy jednou ranou!

Tak a můžete vyrazit! Šťastnou cestu!

Vaše prasátko Pigy