Zprávička

Český ráj

Ahoj děti!

Zítra máme státní svátek a já vám nesu tip na další výlet! A protože slavíme výročí vzniku našeho státu, bude to výlet přímo vlastenecký: vydáme se totiž do krásné oblasti s ještě hezčím názvem Český ráj.

Najdete ho severozápadně od Prahy, při cestě do Krkonoš, v okolí města Turnov. Úplně nejlepčejší jsou na Českém ráji pískovcové skály, které vznikly v období druhohor, kdy bylo i tohle území zalité MOŘEM! To bylo před 252 až 66 miliony let a po zemi ještě chodili DINOSAUŘI! No a díky tomu moři se dnes můžete vydat do několika skalních měst!

Nejznámější z nich jsou Prachovské skály se spoustou krásných vyhlídek a skalním hradem Pařez. Moc hezké je ale taky Hruboskalsko se zámkem Hrubá skála, hradem Valdštejn a skalami Kapelník, Lebka nebo Maják. A v Příhrazských skalách na vás zase čeká skalní modlitebna Hynšta nebo Kobylí hlava!

V Českém ráji ale najdete i spoustu historických památek – třeba zříceninu hradu Trosky s věžemi Panna a Baba, skalní hrad Drábské světničky anebo hrad Kost. Zámky Dětenice a Sychrov nebo hrad a zámek Staré Hrady nabízejí dokonce programy pro děti a na stránkách starehrady.czceskyrajdetem.cz si můžete zahrát i řadu her!

Tak třikrát hurá, kamarádi vlastenci, a jde se na věc!

_tip_

Vaše prasátko Pigy