Zprávička

Česko

Milé děti,

protože dneska je Den české státnosti a zároveň svátek sv. Václava, rozhodl jsem se, že vám o naší zemi – tedy o České republice, něco povím. Naše země je sice malá, nemá moře a tak vysoké hory, ale i přesto je krásná!

Hlavní město Praha patří mezi nejkrásnější historická města z celé Evropy. Máme nádhernou přírodu, ať už se podíváme na Šumavu, do Českého ráje, Beskyd nebo Jeseníků. V létě se koupeme v rybnících, kterých je nejvíce v jižních Čechách, v zimě zase jezdíme na hory, třeba do Krkonoš.

Věděli jste, kolik v Česku žije obyvatel? Asi 10 milionů! Jsme stát, který se nachází v samém středu Evropy, našimi sousedy jsou Slovensko, Polsko, Rakousko a Německo.  Pramení zde velké řeky Labe a Vltava.

Česká republika vznikla teprve nedávno, v roce 1993! Předtím jsme byli dlouho spojeni se Slovenskem, ale už na začátku minulého století se 28. září slavily Svatováclavské slavnosti, které připomínaly den, kdy zemřel český kníže a světec, svatý Václav. Nyní ho najdete na poštovních známkách, ale třeba i na dvacetikoruně!

A jak už někdo z vás možná ví, naší národní hymnou je skladba Kde domov můj a v našem národním znaku je lev.

Vaše prasátko Pigy