Hůhůůů, holčičky a chlapečkové,

vítám vás u dalšího listování sovím kalendářem.

Dnes, 28. října, je státní svátek. Podíváme se společně do historie – na událost, která se v tento den stala a která byla pro naše dějiny obzvláště významná, a proto ji slavíme jako státní svátek. Jde o vznik samostatného československého státu.

Na začátku minulého století nebyla naše země samostatnou republikou, ale byla součástí jiné velké říše, která se jmenovala Rakousko-Uhersko. Když pak v roce 1914 začala 1. světová válka (ve které Rakousko-Uhersko také bojovalo), začali se čeští vzdělanci zabývat myšlenkou rozchodu s touhle velkou říší, pod kterou jsme patřili: cílem bylo, aby se naše země osamostatnila. Povedlo se to ale až s koncem války – v r. 1918. Rakousko-Uhersko rozpadlo a naše země se spojila se Slovenskem, a vytvořili tak, právě 28. října, samostatnou republiku: Československo.

Naším prvním prezidentem se stal moudrý a velmi vzdělaný pán, Tomáš Garrigue Masaryk. A kdo už umí počítat, možná si teď uvědomil, že naše země slaví právě dnes 123. výročí od svého založení! Když vyrazíte ven, určitě uvidíte spoustu zajímavých fotek a výstav, které se konají po celém Česku!

Užijte si dnešní sváteční den!

_tip_

Vaše sova Heda