Zprávička

České Švýcarsko

Ahoj kamarádi,

to máme letos ale krásný podzim, že? Přímo jako stvořený pro nějaký pěkný výlet. Kam se vydáme tentokrát? To bych nebyl já, abych pro vás nějaký pěkný tip na výlet neměl připravený!

Holky a kluci, protože počasí a hlavně teda sluníčko, nám pěkně dopřává, tak se vypravíme do přírody. A úplně nejlepší to bude rovnou do parku. Přesněji do národního parku České Švýcarsko!

Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků v České republice. A národní park je to proto, že je v něm něco výjimečného, co je potřeba chránit. V Českém Švýcarsku najdeme unikátní pískovcové útvary, skalní věže, brány, stěny, rokle, města a bludiště. Nejznámější skalním útvarem je Pravčická brána. A přesně, jak má tato přírodní památka v názvu, jedná se o bránu, která je vytvořena ze skal. Kamarádi, dokud to neuvidíte – neuvěříte!

Součástí národního parku Českého Švýcarska jsou také lesy, které zabírají největší část. Také můžete vidět nejrůznější mechy, lišejníky a jiné rostliny. Když se budete procházet potichoučku a budete mít trpělivost, tak určitě zahlédnete některé obyvatele zvířecí říše. Jako třeba kočku divokou, losa evropského nebo čápa černého. Věřte mi, bude na co koukat!

No, jsem to hlava děravá, málem bych vám zapomněl říct, kde všechny tyto skvosty najdete. Národní park České Švýcarsko se nachází v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko, Chřibská a Brtníky. Část parku se rozléhá až k našim sousedům do Německa. Takže během jednoho výletu můžete vlastně navštívit dvě země!

Moji milí cestovatelé, uvidíme, jak nám bude přát počasí, ale je možné, že toto bude jeden z posledních výletů do krásné přírody České republiky, tak si ho užijte!

_tip_

Vaše prasátko Pigy