Zprávička

Bořeň

Ahoj děti!

Teď sice není úplně vhodná doba na cestování, ale pobyt v přírodě je zdravý a doporučený! A tak vám jako vždycky přináším tip na výlet – tentokrát těm z vás, kteří bydlíte v Ústeckém kraji. Mezi Mostem a Teplicemi můžete vyšplhat na skalnatou horu Bořeň!

To je hezký název, viďte? Zní to, jako kdyby byla hora zbořená, ale přitom je to přesně naopak! Má totiž sopečný původ, což znamená, že ji země vlastně vyvrhla na povrch! Leží v Českém středohoří a to je sopečné celé, ale všechno jsou to sopky dávno vyhaslé, nebojte. Jeho nejvyšším vrcholem je Milešovka – tam jsem vás lákal loni na jaře, pamatujete? Stejně jako ona je i Bořeň tvořený magmatickou horninou znělec – to je taková šedozelená hornina, která vzniká z magmatu, tedy lávy ukryté uvnitř sopky. Znělec se jmenuje proto, že když na něj poklepete, tak krásně zní! Cestou na vrchol si to můžete vyzkoušet!

Bořeň je navíc největší znělcový útvar ve střední Evropě! Měří 539 metrů nad mořem, ale loni v červenci na něm postavili metrovou mohylu, aby bylo snazší si výšku zapamatovat. Zvládnete ji spočítat? Na vrchol se dostanete po naučné stezce z Bíliny a cestou můžete potkat řadu chráněných rostlinek a zvířátek, jako třeba výra velkého, ropuchu zelenou nebo užovku hladkou. A na závěr ještě jedna zajímavost: Bořeň podobá Ďáblově hoře ve Spojených státech amerických!

Tak vzhůru na vrchol! Kdo tam bude první?

_tip_

Vaše prasátko Pigy