Zprávička

Bajky od Huga: Liška a vrána

Milé děti,

chtěl jsem vám všem moc poděkovat za názvy vašich nejoblíbenějších knížek, které jste mi poslaly do čtenářské soutěže! Jmenovaly jste některé z mých nejmilejších – třeba Děti z Bullerbynu, Ferdu Mravence, Povídání o pejskovi a kočičce nebo Zlatou sbírku pohádek. Ale také jste mi poslaly moc dobré tipy na knížky, které jsem ještě nečetlTuze hladovou housenku, Mikulášovy patálie nebo Chmatálkovi. Už se moc těším, až si je přečtu!

Za odměnu jsem si pro vás nachystal moji oblíbenou bajku O lišce a vráně.

Hladová liška se potulovala po kraji. Nikde nebylo nic k snědku. “Kdybych tak někde sehnala kousek sýra”, řekla si. A zrovna v té chvíli nad ní zakroužila vrána, a v zobáku držela pěkný kus sýra, který právě ukradla z okna v jednom domě.

Sedla si na větev a začala si na sýru pochutnávat . Hladová liška přemýšlela, jak se dostat k soustu vysoko nad ní. To by ale nebyla mazaná liška, aby si nedovedla poradit.

Začala vráně lichotit: “Jaký jsi to ale krásný pták! Tvé peří se leskne jako stříbro, je hebké jako hedvábí! Tvůj  postoj je vskutku královský. Měla bys být králem všech zvířat. Jistě i tvůj hlas je překrásný, umíš zpívat?”
Vrána se pýchou už nadouvala, a chtěla ukázat, že zpívat umí. Jakmile otevřela zobák, kus sýra jí vypadl, liška jej zachytila a utíkala do své nory, aby si na něm pochutnala.

Poučení: Dej si pozor na lichotky, málokdy jsou myšleny vážně.

Brum!

Váš medvídek Hugo čtenář