Zprávička

4 tipy na výstavy od reportéra Egona

Milí kamarádi!

Vyčmuchal jsem pro vás čtyři tipy na zajímavé a zábavné výstavy, které by neměly uniknout vaší pozornosti! Tady jsou:

1. Výstava k Večerníčkovým padesátinám

Víte, že Večerníček má letos narozeniny? Je to přesně 50 let, kdy začal kluk s čepicí vítat malé děti u televizních obrazovek. Schválně se zeptejte svých rodičů či prarodičů, jestli si vzpomenou, jaký první Večerníček viděli, když byli malí. První večerníčková pohádka se totiž jmenovala O klukovi a kometě.

Večerní pohádky pro děti se nejprve vysílaly jen v neděli večer, ale postupně se přidávaly další dny. No a právě k Večerníčkovým narozeninám se pořádá velká výstava v Praze – v Muzeu Kampa a ve Valdštejnské jízdárně. Potrvá od 30.května 2015 do poloviny září, tak se na ni snad všichni dostanete. Já si ji určitě nenechám utéct. Moc se těším, že se setkám s některými svými oblíbenými večerníčkovými postavami a budu si s nimi moct chvíli pohrát.

2. Hurá do vesmíru

Mám skvělou zprávu pro milovníky vesmírných raket, kosmonautů a vesmíru vůbec. V Praze na Holešovickém výstavišti totiž probíhá až do 30. června 2015 výstava s názvem Brána do vesmíru (anglicky „Gateway to Space“). A je to opravdu zážitek! S Pigym jsme si to nenechali ujít a zase jsme si to krásně užili. Všechny exponáty, které jsou na výstavě k vidění, připomínají historii vstupu člověka do vesmíru.

Nechybí tedy lunární (měsíční) průzkumné vozítko, raketa a skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, první americká kosmická kabina či skafandry dnešních kosmonautů. V jednom z nich jsme se dokonce s Pigym vyfotografovali 🙂 Kromě toho je možné si některé další věci vyzkoušet na vlastní kůži. Mně se třeba nejvíc líbil simulátor přistání raketoplánu, Pigymu zase ten, který napodobuje pohyb práce v kosmu. Třešinkou na dortu celé výstavy je kámen až z Měsíce, na který si každý může prstem sáhnout. Já jsem si tedy sáhnul tlapkou a Pigy kopýtkem 🙂

3. Jak si žije hmyz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak to asi vypadá uvnitř mraveniště, nebo co se během roku děje ve včelím úle? Můžete se to teď dozvědět na výstavě Společenský život hmyzu, která se do 31. května 2015 nachází v Muzeu regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí.

Kromě krásných fotografií všech možných mravenců, švábů a včel, tu najdete modely mraveniště, historické včelí úly a spoustu dalších exponátů. Není to ale žádná nudná výstava. Dozvíte se, že šváb je poměrně dost starostlivý rodič, proč mouchy konají romantické zásnuby nebo že mravenci pořádají výukové kurzy. Navíc výstava ukáže i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. To jsem tedy zvědavý. Haf!

4. Výstava masožravých rostlin

dvanáctý ročník výstavy masožraných rostlin proběhne 12. – 21. června 2015 v horním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty v Praze. Těšte se na neuvěřitelné a fascinující zástupce z rodu masožravek! Masožravé rostliny bude možno na místě i zakoupit a podrobit ji domácímu pozorování 🙂

Váš pes Egon

reportér