Zprávička

Zimní slunovrat

Zdroj: freepik.com

Huhůůů, holčičky a chlapečkové!

Dnes vám přiblížím tajemný jev, který se jmenuje zimní slunovrat.

Dnes se to už málo ví, ale okolo Vánoc se také slavívalo období zimního slunovratu. Lidé oslavovali prodlužující se dny, návrat sluníčka – i když je velice pozvolný. Při zimním slunovratu není pochyb o tom, že zima je tu – začíná takzvaná astronomická zima. Její vládu přeruší až jarní rovnodennost.

Letos připadá zimní slunovrat na 21. prosince a čeká nás nejdelší noc roku. Této noci se přisuzovala magická moc: podle tradice se zapalovaly velké ohně, protože lidé věřili, že tím podpoří Slunce na jeho cestě zpět k rovníku – na cestě k životadárnému svitu. Proto se slunce uctívalo: jeho záře je zásadní pro úrodu, tedy k obživě. Po této noci se začnou noci krátit a dny prodlužovat.

Slavnosti zimního slunovratu doprovázely podobné zvyky jako Vánoce – rozkrajování jablíček, lití olova, věštění budoucnosti a podobně.

_tip_

Když slunce pohladí zasněženou a mrazivou krajinu svými nesmělými paprsky, je to čarokrásná, třpytivá podívaná. Krása, kterou sluníčko přináší, odjakživa v lidech vzbuzovala dobrou náladu a naději – znamená příslib, že se přírodě vrátí život.

Nenechte si tuhle nádheru ujít a utíkejte se na ni podívat třeba do lesa.

 

Vaše sova Heda