Zprávička

Zimní olympijské hry

Zdroj: freepik.com

Milé děti!

Jak už jste možná slyšely, v těchto dnech probíhá olympiáda! Právě teď se konají zimní olympijské hry v jihokorejském hlavním městě Pchjongjang.

Víte, co je to olympiáda?

Olympiáda je ta největší mezinárodní (účastní se jí hodně států) sportovní soutěž.

Sportovci soupeří ve všech možných disciplínách a sportech. A protože právě teď se koná zimní olympiáda, můžete se těšit na hokej, lyžování, krasobruslení, rychlobruslení, snowboard, biatlon a třeba také curling! Znáte tyto sporty? Zkoušely jste je někdy?

Já jsem neznal curling, to je totiž sport, o kterém se u nás téměř nemluví. Curling je týmový sport, hráči se snaží dopravit kameny (představte si je jako takové velké puky) co nejpřesněji do vyznačeného prostoru. A ačkoliv to na první pohled nevypadá, je to velmi těžké!

Víte, že český tým na letošní olympiádě už získal první medaile? Bronzovou a stříbrnou v biatlonu!

A co historie?

První zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 ve francouzském městě Chamonix. Hry se pořádají každé čtyři roky. Střídají se ale zimní a letní, tudíž olympiáda probíhá každé dva roky. První letní olympijské hry se konaly ale už mnohem dříve, a to v roce 1896 v kolébce původní starořecké olympiády v Aténách. Staří Řekové pořádali první olympijské hry už v 8. století před naším letopočtem!

Pamatujete, kde byla poslední letní olympiáda? Bylo to v brazilském Rio de Janeiro. Na další letní olympiádu se můžeme těšit už za dva roky, tedy v roce 2020, v japonském Tokyu! Doufám, že se tam také jednou podívám. A co vy, také byste se chtěly dostat na olympijské hry? Napište mi, budu se těšit na vaše zprávy!

Vaše prasátko Pigy