Vesmír

Merkur 1. díl

Zdroj: freepik.com

Čau písklata!

Pokračujeme v naší kosmické krasojízdě! Dneska se společně podíváme na Merkur. A né, nemyslím tu stavebnici, hihi! Myslim tu planetu! Jestli si pamatujete, posledně jsme nakousli naši Sluneční soustavu a taky Slunce, kolem kterého se všechny ostatní planety točí.

Nejblíž Slunci je právě Merkur. Má tvar téměř dokonalé koule! Jako každá planeta Sluneční soustavy má i Merkur vlastní oběžnou dráhu, a zároveň obíhá kolem Slunce. Než Slunce jedenkrát oběhne, trvá to necelých 88 dní. Kolem vlastní osy se ale točí náramně pomalu, celých 59 dní! Kvůli tomu, že to Merkuru trvá tak dlouho, na něm dochází k velkému kolísaní teplot na jeho stranách. Tam, kde je otočen ke Slunci, může být až přes 400 stupňů, na opačné straně ve stejnou dobu třeba -170. Tý jo!

Kromě toho je Merkur zajímavej i tím, že je úplně nejmenší planetou Sluneční soustavy. No fakt! Jeho povrch je podobný povrchu Měsíce – je takový šedý, má krátery, a na povrchu je pevný, kamenitý. Jinak ji ale tvoří hlavně kov a má taky částečně tekuté kovové jádro.

Tak zase příště, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi