Vesmír

Velká medvědice 3

Písklata,

tak kdo mi poví, kde jsme to minule skončili?

Bavili jsme o tom jak přišla Velká medvědice ke svýmu názvu. Původ můžeme najít už v starých řeckých bájích. Podle nich měla bohyně lovu Artemis ve svý družině jednu princeznu, velkou krasavici jménem Kallistó. Byla tak krásná a půvabná, že okouzlila samotnýho nejvyššího boha Dia a začli si spolu románek, pfff! No ale to nebylo Artemis úplně po chuti – žárlila. Jakmile na to přišla, naštvala se a vyloučila Kallistó ze svý družiny. Kallistó z toho byla dost smutná, kdo by taky nebyl – najednou byla totiž úplně sama! A to ještě netušila, co přijde. Ve chvíli, kdy porodila Diova syna, kterýho pojmenovala Arkas, ji Diova manželka proměnila v medvědici. Ze žárlivosti, že jí byl manžel nevěrnej.

Ale to pořád ještě není všechno. Představte si to: z Kallistó je medvědice v lesích, syn Arkas zůstal člověkem. Roky běžej a Arkas už je velkej a chodí rád do lesa lovit. Jednou narazí na Kallistó – medvědici. Vůbec ale netuší, že je to jeho matka a v lese je na lovu, takže… veme luk, namíří… a vystřelí. Naštěstí ale jeho otec, nejvyšší bůh Zeus, včas zasahuje, střelu odkloní a Kallistó zůstává naživu. Uff, teda takový drama!

Možná si říkáte: když byl ten Zeus nejvyšší bůh, proč Kallistó jednoduše neproměnil zpátky v člověka?! No jo. On sice měl Zeus velkou moc, ale to, co provedli ostatní bohové a bohyně, nemohl rušit. Takže jak to vyřešil? Proměnil v medvěda i syna Arkase a společně s Kallistó je oba poslal na oblohu! Souhvězdí, ve které byl proměněn Arkas, dostalo název Malý medvěd (jinak taky Malý vůz). A takhle si tam s Velkou medvědicí hezky vedle sebe zářej na obloze.

To je příběh, co? Doufám, že jste se do toho moc nezamotali! Tyhle řecký báje jsou vůbec moc zajímavý… určitě je máte doma v knihovně, zkuste si z nich něco přečíst a uvidíte, to budete mrkat na drát!

A já zase letim šmejdit dál. Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi