Zprávička

Velikonoce

Zdroj: freepik.com

Hůhůůů, holčičky a chlapečkové,

vítám vás u dalšího listování nad sovím kalendářem. V těchto dnech se slaví nejvýznamnější křesťanský svátek – Velikonoce.

Velikonoce jsou spojeny s velkým množstvím lidových tradic (některé z nich vás určitě hned napadnou), vítáním jara a především křesťané si je také spojují s oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Vezmeme to pěkně popořadě. Co to znamená zmrtvýchvstání? Jak už nám napovídá název, jde o vzkříšení mrtvého. Ježíš Kristus byl třetí den po své smrti vzkříšen, vstal z mrtvých, a tím se tedy potvrdila jeho nesmrtelnost.

Dále tu máme lidové tradice, které jsou spojeny s velikonočními symboly – patří mezi ně: beránek, kříž, vajíčka, kočičky, křen, mléko s medem a samozřejmě také pomlázka a koledování. Hlavně u nás, v České republice, je velmi silná tradice koledování. Muži a chlapci na Velikonoční pondělí obcházejí stavení a říkankou žádají o koledu, neboli odměnu. Mezi nejznámější říkanky patří tato: „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.“ Ženy a dívky jsou pomlázkou vyšupány, cílem je, aby zůstaly celý rok zdravé a krásné.

A v neposlední řadě Velikonocemi také vítáme jaro a oslavujeme procitnutí přírody z dlouhého zimního spánku.

A jak slavíte Velikonoce vy?

_tip_

Vaše sova Heda