Vesmír

Uran 2. díl

Ahoj myšáci a myšandy!

Zdravím vás na našem dalším intergalaktickém setkání! To je slovo, co? In-ter-ga-lak-tic-ký. Víte, co to znamená? Inter znamená mezi a galaxie je… no, seskupení hvězd, hvězdnýho prachu a dalších věcí. No, možná jsem se do toho trochu zamotala, ale to sloho bylo hodně hustý a rozhodně hodně vesmírný! A to se nám hodí, protože s průzkumem vesmíru a naší sluneční soustavy začínáme tři, dva, jedna… teď!

Minule jsme zakotvili na Uranu. Už o něm víme, že je sedmou planetou sluneční soustavy a že ji objevil astronom Herschel. Ale vlastně tak trochu náhodou! To si tak jednou dalekohledem pozoroval oblohu a myslel si, že vidí kometu… jenže ono ne. Byl to Uran. A tím pádem byl první planetou, která byla objevena dalekohledem! No a tím je teda jasný, že Uran je možno pozorovat ze země pouhým okem. Teda za dobrých podmínek. A že už je teda safra daleko, co?

Jméno Uran má podle řeckého boha Úranose, který byl podle mýtů prvním bohem všech nebes. To mi přijde dost cool, bejt planeta a dostat jméno po vládci nebes!

Co dalšího se ví o Uranu?

  • Jeden rok na Uranu trvá 84 našich let.
  • Délka dne na Uranu je 17 hodin 14 minut.
  • Má 27 známých měsíců (měsíce jsou tělesa, která obíhají okolo planet – k tomu se ještě dostaneme později, žádný strachy).
  • Prý se chystá velká výprava, která má za cíl prozkoumat právě Uran a Neptun.
  • Uran má prstence, doteď víme o 13 kouscích. Jsou dost tenké a našla jsem, že jsou složený z malejch (10 cm) i velkejch (30m) balvanů.

To by vám mohlo pro dnešek stačit. Ačkoli jsem se do sítě zahryzla fakt pořádně, Uran zůstává pořád tajemnej. A o to víc mě přitahuje! A jak je krásně svítívě modrofialovej! A jak se valí celým vemísrem naopak! Já se z něj asi pominu!

No nic, písklata, letim šmejdit dál, příště nás čeká Neptun!

Tak pa! A pište mi!

_tip_

 I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi