Zprávička

Světový den oceánů

Ahoj děti!

8. června připadá na Světový den oceánů. Už jste někdy viděly oceán? Já ano! Je to obrovská vodní plocha, která pokrývá 71% zemského povrchu a vznikla asi před čtyřmi miliardami let. Na Zemi máme celkem pět oceánů – Atlantský, Indický, Severní Ledový, Tichý a Jižní oceán. Ten největší je Tichý a rozprostírá se mezi Asií a Austrálií na západě a Jižní a Severní Amerikou na východě. A víte, jaké je nejhlubší místo na světě?

Říká se mu Mariánský příkop, nachází se právě v právě v Tichém oceánu a je hluboký téměř 11 kilometrů pod hladinou vody! Páni, to musí být ale hloubka! V takhle hlubokých místech bývá většinou tma a nežijí tam už skoro žádní živočichové. Jediné živí tvorové, kteří tam byly doposud nalezeni, jsou garnáti – což jsou vlastně takové krevety.

Ale jinak je samozřejmě vodní svět plný nádherných rostlin a zvířat – najdeme tam skoro milion rostlinných a živočišných druhů!

I proto mají oceány tak obrovský vliv na celou naší planetu: životní prostředí, přírodu a dokonce ovlivňují i klima – to znamená počasí, teplotu, sucho a tak dále… Naše zdraví tím pádem taky závisí na dobrém stavu oceánů! Proto se musíme postarat o to, aby i oceány byly zdravé a neházet třeba do vody odpadky nebo ubližovat mořským zvířatům.

Který oceán je váš nejoblíbenější?

_tip_

Vaše prasátko Pigy