Zprávička

Světový den divadla pro děti a mládež

Hůhůů, holčičky a chlapečkové,

jestlipak máte rádi divadlo? Divadlo je totiž nádherná věc! Zítra, 20. března, slavíme Světový den divadla pro děti a mládež!

Divadlo má své kořeny už v pravěku. Lidé tehdy před lovem pořádali rituály a slavnosti, aby se lov vydařil a oni měli co jíst. Lovci si na sebe brali zvířecí masky, které tak sloužily jako první „divadelní” rekvizity. Hůhůů, to jsou věci!

Divadlo se člení na různé žánry, a to:

  • činohru – herci zde hlavně mluví a důležitý je děj
  • operu – v opeře se zcela nebo zčásti zpívá, opera je nádherná, ale také náročná pro diváky
  • operetu – střídá se zde zpěv a mluvené slovo
  • muzikál – spojuje hudbu a tanec
  • balet – jde o velmi elegantní tanec, určitě jste slyšeli třeba o Labutím jezeře
  • loutkové divadlo – místo herců zde vystupují loutky nebo maňásci

            

Ale jak jste si určitě všimly, nyní jsou divadla zavřená. To ale vůbec nevadí, různá představení totiž můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Egon mi dal několik tipů.

Pouze zítra, 20.3., bude k vidění dobrodružné a hravé představení Divadla Drak A na noze pevnina o holčičce Jazmíně, která velmi ráda tančí, ale jednoho dne se jí něco přihodí a ona už tančit nemůže. Začne si všímat, co se hýbe a tančí kolem ní.

Můžete se také kdykoliv podívat na příhody Kašpárka, který je taky doma nebo na záznamy pohádkových představení Nezávislého divadla a KD Bílá hora, třeba na Doktorskou pohádku nebo na pohádku O pejskovi a kočičce.

A pokud se doma nudíte, tak si můžete samy zkusit doma nějaké divadlo zahrát! Napište mi, který žánr máte nejraději! Já se přiznám, že se mi nejvíce líbí loutkové divadlo.

_tip_

Vaše sova Heda