Zprávička

Svatošské skály

Milé děti,

už dlouho jsme se nevydali po stopách nějaké té pověsti. Tak to v dnešním cestovním okénku napravíme a dám vám tip, který za výlet určitě stojí. Nejen, že poznáme další z našich krajů, ale hlavně se vydáme po stopách pověsti. Těšíte se? Já moc, tak čtěte dále. 😊

Vypravíme se do Karlovarského kraje, přesněji mezi město Karlovy Vary a Loket. Tudy protéká řeka Ohře. Teď si asi říkáte, co je na řece zajímavého… O řeku tak úplně nejde, spíš o to, co se v její blízkosti nachází. Ohři totiž lemují Svatošské skály. A to je přesně to místo, kam budeme dnes putovat.

Svatošské skály jsou obrovské žulové útvary, které jsou patrné už z dálky, ale hlavně je s nimi spojeno spousty pověstí. Ta nejznámější je o lásce, která nebyla nejšťastnější. Totiž jistý Jan Svatoš slíbil svou lásku vodní víle z Ohře za to, že mu poskytne tajemné vědění. Jan se však později zamiloval do jiné dívky, a tím porušil svůj slib, který dal víle. Vodní víla to samozřejmě nenechala jen tak a pomstila se! Během svatebního obřadu proměnila pomocí kletby celý svatební průvod ve skály.

Každý skalní útvar, který zde najdeme, má tedy i své jméno a to podle toho, komu podle postavy patřil. Takže můžete vidět Jana Svatoše s nevěstou, kněze, ministranty, svatební hosty nebo svatební kočár. Jsme zvědavý, jestli jednotlivé postavy poznáte.

Tak si výlet užijte a nezapomeňte příběh vyprávět všem, kdo s vámi pojedou, ať všichni vědí, že nekoukají jen na obyčejné skály.

A pozor na vodní vílu, jednou za sto let se může znovu objevit…😊

Vaše prasátko Pigy