Vesmír

Souhvězdí Štíra

Moji milí myšáci a myšandy, ahoj!

Z poměrně nezáživnýho souhvězdí Vah se dneska přesouváme na superzajímavý souhvězdí Štíra, kdo se těší? Já teda moc! Tak zaostřete zraky na následující řádky a jdeme na to!

Štír se latinsky označuje jako Scorpius a je to souhvězdí na jižní obloze. Je to hodně jasný souhvězdí a taky docela dobře pozorovatelný, i když teda naše zeměpisný šířky na to nejsou ideální – my jsme schopni vidět jenom část někdy na začátku června.

A původ názvu souhvězdí? Joo, je to zase tady, řecký báje mají odpověď, hihi! Takže: podle nich jde o obrovskýho škorpióna, kterej zabil známýho lovce Oriona. Ten nápad se škorpionem měla bohyně Héra (kdo taky jinej?! Ta ženská měla prsty snad ve všem, nezdá se vám?), protože se bála, že Orion svým lovem vyhubí snad všechna zvířata na zemi. Za to, že se škorpiónovi povedlo to, co Héra žádala, a úspěšně tedy splnil úkol, umístila ho za odměnu na oblohu. Dobrý, ne?

Ale vtipný je, že samozřejmě existuje i souhvězdí Orion, ke kterýmu se taky časem propracujem, protože je poměrně významný a taky odevšad viditelný. Co jsem ale chtěla zmínit, je fakt, že tyhle dvě souhvězdí – Štír a Orion – vypadaj i na obloze, jako by se sobě vyhejbaly. Když jeden vychází na obzor, druhej na opačný straně zapadá. No prostě nemůžou se vystát!

Rozhodla jsem se, že by to na úvod mohlo stačit. Příště vám řeknu o všech těch zajímavostech a úkazech, který v souhvězdí Štíra najdeme, jo? Mezitim buďte zvídaví, pište mi a mějte se! Já letim šmejdit dál!

_tip_

Vaše myška Bibi