Vesmír

Souhvězdí Ryby

Čau písklata!

Je to tady! Vítám vás u dalšího vesmírného setkání, ve kterém prozkoumáme poslední, dvanácté ze zvířetníkovejch souhvězdí – souhvězdí Ryb.

Souhvězdí Ryb je jedno z nejdýl známejch souhvězdí, znali ho už v Mezopotámii. Jeho latinskej název je Pisces. Svou velikostí co do plochy se řadí na 14. místo mezi všema souhvězdíma na obloze. Obrazec, do kterýho jsou spojeny nejjasnější hvězdy, tvoří dvě ryby jakoby spojené stuhou nebo něčim takovým. No, teda… co vám budu povídat, chce to trochu představivosti, aby v tom jeden ty ryby viděl! Naštěstí se můžem mrknout na obrázky, kde jsou ty rybky mezi hvězdama už nakreslený a je to všechno hnedka jasnější. A teď je na řadě pravidelný okénko: Jak přišlo souhvězdí Ryb ke svýmu názvu? Určitě už tušíte, co přijde, hihi! No jo, nezklamu vás ani naposledy! Čeká nás bájné vyprávění!

Afrodíté, bohyně lásky, se procházela se svým malým synem Érótem na břehu řeky Eufrat. No a najednou se k nim řítí obr Tyfon. Jako kdyby nestačilo, že je obr, ještě to byla hrozná nestvůra – podle legendy měl sto dračích hlav a hlas člověka, psa a býka, křídla, kterejma máchnul a způsobil tím zemětřesení nebo hurikány a tak podobně. Já teda nevim jak vy, ale já si takovou příšeru pořádně ani nedokážu představit… sto hlav?! Tý jo, to je teda něco! Před takovou stvůrou se samozřejmě dali na útěk. Afrodíté využila svého božskýho postavení a skočila i s Érótem před tím hnusákem do řeky, kde se oba proměnili v ryby. Jako připomínku týhle události to pak tyhle dvě rybky dotáhly až na oblohu a je z nich souhvězdí, o kterym si právě povídáme!

Jinak toho obra pak samozřejmě přemohl Zeus, byl to sice dost drastickej a napínavej zápas, ale dopadl dobře. A to by vám pro dnešek mohlo stačit, myšáci! Já letim šmějdit dál a těšim se na vás příště!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi