Vesmír

Souhvězdí Raka

Čauky, vy moje myšičky!

Letim za váma jako ocas letící komety, abych vám zase předala spoustu informací a našeptala spoustu zajímavostí z hvězdný oblohy! Dneska se posuneme k dalšímu zvířetníkovýmu souhvězdí, a to souhvězdí Raka. Připomíná obrovskýho raka s klepetamta – no naschvál se podívejte na obrázek, vidíte to tam? Já teda poměrně jasně!

No ale abych byla upřímná, vlastně se na něj moc nepodíváme, aspoň teda ne vlastníma očima. Základní informací o souhvězdí Raka je to, že je malý a ne moc výrazný. Setkat se můžete taky s latinským názvem Cancer. A abych předešla vašim otázkám – ano, i na původ tohohle souhvězdí se vztahuje prastarej příběh. Není to ale tak jednoznačný, jak u těch předchozích – existuje několik variant. Nejznámější ale je ta, že souhvězdí má připomínat raka, kterej pomáhal Hydře v boji proti hrdinovi Héráklovi. Zakousnul se mu zákeřně do nohy! Na oblohu pak raka poslala Héra, která, jak už víme, Hérákla nenáviděla žárem tisíce sluncí a fandila spíš jeho nepřátelům, že jo.

Ale teď fakta! Souhvězdí Raka tvoří kolem šedesáti hvězd. Všechny jsou co do svítivosti slabší. Nejjasnější z nich se ale jmenuje Al Tarf a je druhem hvězdy, které se říká červený trpaslík. Druhou nejjasnější hvězda je pak Acubens. Souhvězdí Raka v sobě ale skýtá množství různejch dalších astronomických záležitostí.

Vyberu z nich jednu a je jí: dvojhvězda HM Cancri. Dvojhvězda znamená dvě hvězdy (no to je přece jasný, hihi), který jsou na obloze hodně těsně u sebe a třeba i obíhaj kolem společnýho těžiště. No a proč je ta zmíněná dvojhvězda zajímavější, než ostatní? Hned vám to povim! Je to proto, že HM Cancri je nejtěsněji a nejrychleji obíhající dvojhvězda. Jeden oběh kolem společnýho těžiště stihnou za 5,4 minuty. Nezdá se to, ale dovedu si představit, že při jejich velikosti to bude celkem fofr!

Tak jo, písklata! Letim šmejdit dál!

Zdá se, že ten vesmír je fakt nevyčerpatelná studnice zajímavostí a témat! Máme toho před sebou ještě hodně – těšte se!

_tip_

Vaše myška Bibi