Vesmír

Souhvězdí Perseus

Ahoj myšáci a myšandy!

Jste připravení na další vesmírnou exkurzi? Dneska se ze souhvězdí Velké medvědice přesuneme do dalšího souhvězdí – souhvězdí Persea. Stejně jako Medvědice je i Perseus zmiňován už řeckým astronomem Ptolemaiem ve 2. století, a zároveň patří mezi 88 moderních souhvězdí, který (jak už jsme si řekli) byli v roce 1930 ustanoveny Mezinárodní astronomickou unií.

Perseus, Perseus… nezdá se vám to jméno nějaký povědomý? Mně teda jo. Perseus – já už vim! Dyť je to jeden z nejznámějších hrdinů řecký mytologie! Viděli jste ten film Souboj titánů…? Ale má tenhle Perseus něco společnýho se souhvězdím? Zahryzla jsem se do sítě a přinášim odpověď.

Souhvězdí Persea je skutečně pojmenovaný po Perseovi, synovi nejvyššího boha Dia (měl těch dětí fakt hodně, co?) a princezny Danae. Perseus tedy vznikl ze spojení boha a pozemské ženy – smrtelníka. Jak k tomu došlo? Říká se, že otec Danae – král Akrisios – se bál věštby, která říkala, že bude zavražděn vlastním vnukem. Přemejšlel, jak by tomu zabránil, a nenapadlo ho nic lepšího, než nechat Danae zavřít do sklepení. Nikdo se k ní nedostane, nebude moct mít děti, takže se nebude mít jak ta hrozná věštba naplnit. Problém vyřešen. Ale osud je osud! K Danae do sklepení sestoupil nejvyšší bůh Zeus v podobě zlatého deště. Měli spolu syna, kterým byl právě Perseus. Akrisios se to samozřejmě dověděl a ze strachu z věštby se chtěl dcery i vnuka zbavit: zavřel je do dřevěného sudu a hodil do moře.

Je to děsně napínavý, že jo? Ale na pokračování si musíte počkat!!

 

Vaše myška Bibi