Vesmír

Souhvězdí Panny

Ahoj myšáci a myšandy!

Vítám vás na další zastávce naší vesmírné poutě! Dneska máme na programu prozkoumat souhvězdí Panny. Latinsky se mu říká Virgo. Je největším zvířetníkovým souhvězdím. A taky druhým největším souhvězdím na celý známý obloze!

Určitě už se těšíte na další bláznivej příběh z mytologie, co? Dneska to ale nebude tak žhavý. Obecně bylo totiž souhvězdí Panny v různejch kulturách spojováno tak ňák plus mínus s bohyněmi úrody nebo spravedlnosti. Podle řecký legendy souhvězdí Panny souvisí s Persefonou, kterou unesl Hádés, vládce podsvětí. Unesl ji – no, kam jinam, než k sobě do podsvětí, hihi! Matka Persefony, bohyně Deméter, byla z únosu dcery tak nešťastná, že slzy vyplakané žalem nad její ztrátou měly sílu proměnit úrodnou půdu ve vyprahlý, neúrodný pouště. Nebyla schopná ten proud slz zastavit, takže lidem v podstatě hrozil hladomor. Nejvyšší bůh Zeus byl nucen zasáhnout a Hádés chtě nechtě musel Persefonu z podsvětí vydat. Když se tak stalo, vystoupala se svou matkou na Olymp. A lidstvo bylo zachráněno!

A teď k samotnýmu souhvězdí:

Souhvězdí Panny je sice obří, ale jinak má dost málo fakt jasnejch hvězd. Říká se, že je oproti jiným souhvězdím takový nevýrazný. Nemá jich zkrátka moc, ale za to má jednu významnou: nejjasnější hvězda souhvězdí Panny se jmenuje Spica. Je to 15. nejjasnější hvězda noční oblohy vůbec a dá se zpozorovat i pouhým okem. Abychom byli přesní, je to dokonce dvojhvězda a svítí takovým namodralým světlem. Nicméně nedostatek jasných hvězd neznamená, že by souhvězdí nebylo zajímavý. Největší peckou jsou takzvaný extragalaktický objekty a galaxie. Našla jsem, že těch galaxií je v souhvězdí celejch 678!

Zjistim, jestli je na nich něco zajímavýho a dám vám vědět.

Zkrátka – letim šmejdit dál! Mějte se, písklata! A buďte zvědaví!

_tip_

Vaše myška Bibi