Vesmír

Slunce 2. díl

Myšáci a myšandy!

Pokračujeme s naším slunečním seriálem.

Slunce je hvězda. Naše mateřská hvězda. I když je naší nejbližší hvězdou, je od Země vzdálené asi 150 milionů kilometrů. A jako každá hvězda, i Slunce svítí –  a to teda fakt dost. Přímo září! Je to pořádně žhavá koule. Žhne, září a svítí kvůli procesům, co se na něm dějí. Říká se jim termonukleární reakce. Našla jsem, že Slunce bude svítit ještě dalších 5 – 7 miliard let! Nevěřili byste, co se na Slunci všechno děje. Erupce, sluneční skvrny, různá záření a další jevy, které mají takové názvy, které neumím ani vyslovit. Těm se budeme věnovat možná později.

Jo, a ještě jedna věc. Mě osobně teda dost zajímalo, z čeho Slunce vlastně je. Jakože z kamenů? Z plynů? Z žužu? To mi fakt nedalo spát. Dokud jsem nenašla odpověď: Slunce je tvořeno plazmou, což prý znamená, že nemá pevný povrch. To, co my vidíme a myslíme si, že je to povrch Slunce, je ve skutečnosti jen jeho vrchní zářivá vrstva, která je neprůhledná, je pořádně hot – má asi 6000 stupňů a říká se jí fotosféra.

Abych to shrnula – to Slunce je vážně pecka. A to jsem vám nepopsala zdaleka všechno. Ale musíme si něco nechat i na příště. Tak se zatím mějte, písklata!

 

Vaše myška Bibi