Hůhůůůů, milé děti!

Už tady máme konec roku, 31. prosince, a to znamená, že se dnes slaví Silvestr. Jak jistě víte, tento den provází veselé oslavy, během kterých se loučíme s rokem starým a vítáme ten nový. Oslavy získaly jméno podle svatého Silvestra I., středověkého papeže. Jeho jméno pochází z latinského slova  „silva“, což označuje les i jeho obyvatele.

Lidé často Silvestra  slaví s nejbližšími – s rodinou nebo kamarády a všichni jsou vzhůru alespoň do půlnoci, kdy nastává Nový rok, odpalují se překrásné ohňostroje a připíjí se na zdraví a štěstí. Třeba i vám rodiče dovolí jít spát o něco později a připít si džusem nebo dobrou limonádou.

Jelikož nejde o náboženský svátek, stal se Silvestr součástí lidových oslav až později. Během oslav se podávaly podobné pokrmy jako na Štědrý den, ale nedržel se půst. Proto byl dříve oblíbený vepřový ovar. Dnes je tradičním silvestrovským či spíše novoročním jídlem čočka, která symbolizuje hojnost.

V minulosti o silvestrovské noci také navštěvovaly domácnosti „ometačky” – staré ženy v černém oblečení a bílým šátkem, které přistoupily k plotně, a třikrát je  s požehnáním ometly. Tím se mělo zabránit, aby do domu i na plotnu v novém roce přišlo něco nezdravého.

Tak vám přeji hodně zdraví, štěstí a jen to nejlepší do Nového roku!

_tip_

Vaše sova Heda