Zprávička

Rybník Rožmberk

Zdroj: freepik.com

Ahoj cestovatelé,

venku propuklo léto se vším všudy – sluníčko, koupání, zmrzka. A podle mě k létu patří i spousta výletů! Kam pojedeme dnes? Já hnedka jeden tip mám!

Pojeďme navštívit největší rybník v České republice. Tušíte, který to je? Trochu vám napovím… Nachází se v Jihočeském kraji v těsné blízkosti města Třeboň. A správná odpověď je rybník Rožmberk.

Tak místo jsem vám už prozradil a teď se něco naučíme. Rybníky nejsou výtvory naší přírody. Tyto umělé vodní nádrže vytvořil člověk, a to hlavně kvůli chovu ryb. Rybník může být i vypuštěn, díky hrázi, kterou má. A tak se každý rok, většinou na podzim, pořádá výlov rybníka. Ryby, které zde přebývaly po celý rok jsou vyloveny a odvezeny do prodejen ryb.

Rybníky jsou tedy vytvářeny hlavně pro praktické účely. Ale to nevadí, v těchto parných dnech můžou osvěžit i nás!

Rybník Rožmberk je postupně vytvářen už od 16. století. Díky své velikosti je nazýván „Jihočeským mořem“, ale voda slaná není, kamarádi. Obrovskou událostí je tradiční výlov rybníka. Toho se vždy účastní spousta lidí, a to i ze zahraničí. Okolo rybníka Rožmberk vede i naučná cyklostezka, takže nuda rozhodně nebude!

Okolí Třeboně je plné i dalších rybníků. Když budete mít ještě čas, tak se můžete svlažit i v jiných místních vodách.

Tři, dva jedna a vyrážíme plavčíci!

_tip_

Vaše prasátko Pigy