Zprávička

Prosincové čtení

Milé děti,

vybral jsem pro vás 5 tipů na super knížky, které byste si mohly v prosinci přečíst – nebo si o ně napsat Ježíškovi!

Co dělají zvířátka v zimě? Čím se živí, když všechno zasype sníh? Třeba takový medvěd celou zimu prospí. Ó, to by byla krása, zasní se zubr. A tak vyhledá tukoně, kouzelné lesní bytosti, které ukládají zvířátka k zimnímu spánku. Podaří se zubrovi tukoně přesvědčit, že by také rád celou zimu prospal a probudil se až s prvními paprsky jarního sluníčka? Půvabná obrázková knížka Zubr si hledá hnízdo ukrajinské výtvarnice, ilustrátorky dětských knih a tukoní mámy Oksany Buly vás okouzlí jedinečným výtvarným stylem a nezaměnitelnou atmosférou.

Počkat, ale já nechci jít spát! Co kdyby mi něco báječného uteklo? O tom vypráví volné pokračování knížky s názvem Medvěd nechce jít spát. Podzim pomalu končí. Brzy přijdou tukoni, kouzelné bytosti, které se starají o les a na podzim ukládají zvířátka k zimnímu spánku, a uloží i medvěda. Už pro něj připravili krásný teplý pelíšek. Jenže medvěd potká zubra, který mu vypráví, jaké to je v zimě. Ach, to musí být nádhera, zasní se medvěd. Taky bych chtěl poznat sníh i mráz a zažít zimní radovánky. Podaří se tukoňům medvědího neposluchu přemluvit, aby šel spát?

A co byste řekly na knížku, ve které by byly jenom obrázky? V knížce Rok v lese mladé polské ilustrátorky Emilie Dziubakové můžete hledat na obrázcích příběhy jednotlivých zvířátek a dozvídat se tak o jejich zvyklostech. Kdo v noci bdí a ve dne spí? A kdo zaspí celou zimu? Kdo je čistotný a kdo se hrabe v odpadcích? Kdo a jak dlouho se stará o svá mláďata? Kdo je vynikající stavitel? Kdo má nejlepší spižírnu? Kdo si na koho brousí zuby? Je úžasné, co všechno se dá naučit z knížky beze slov!

O Vánocích si taky můžete číst o zvířátkách – v knížce Suzy Senior Zvířátka ve vánočním lese. Myška, jezevec, sova, liška, drozd, zajíčci a babička prožívají ve vánočním lese různá dobrodružství, dokud se všichni nesejdou u jesliček… Vánoce mohou začít! Půvabné vyprávění s malebnými ilustracemi osloví i ty nejmenší.

Knížka tří autorek Narodil se Ježíšek vypráví vánoční příběh pro nejmenší doprovázený úryvky z nejznámějších českých koled. Najdete v ní nejen krásné obrázky, ale i spoustu otvíracích okének, za nimiž objevíte mnohá překvapení.

 

 

_tip_

Váš medvídek Hugo čtenář