Zprávička

Proč na podzim padá listí ze stromů?

Ahoj zvědavci,

taky máte tak rádi podzim?

Všimli jste si, že od října hrají listnaté stromy a keře všemi barvami? Nakonec z nich listí opadá a pak přichází nejlepší zábava – běhat a skákat v hromadách listí.

Sova Heda zapátrala ve svých knížkách a vysvětlila mi, proč se listí na podzim zbarvuje a nakonec opadává.

Listy slouží všem rostlinám jako zásobárny energie, cukrů, bílkovin a minerálních látek. Když se blíží zima, strom přestane do listů dodávat vodu, potřebné živiny si stáhne zpět do neopadavých částí. List uschne a upadne.

Ještě před tím, ale zahrají listy krásné barevné divadlo. Od jara jsou listy zbarvené u většiny druhů stromů a keřů do zelena díky látce zvané chlorofyl. Když se chlorofyl začne vlivem ubývajícího světla a nadcházejícího chladu rozpadat, objevují se na listech další barvy jako žlutá, červená a hnědá.

_tip_

Ale ne každý rok nám dopřává příroda tak krásný pohled na barevný podzim. Pokud málo prší, listy se nestihnou zbarvit a padají na zem hnědé. V případě, že začne brzy mrznout, mohou listy opadávat ještě zelené.

Děti, už jste si venku nasbíraly hezké barevné listí a vyrobily z nich třeba kytičku nebo si je založily do oblíbené knížky?

Vaše prasátko Pigy