Vesmír

Proč je u nás léto a v Austrálii zima?

Ahoj děti,

 

určitě už víte, že naše planeta Země je kulatá. Heda mi ukázala, že přesně uprostřed Zemi rozděluje pomyslná čára, zvaná rovník. Ten dělí Zemi na severní a jižní polokouli. Já, Heda a naši další kamarádi z lesa, i vy – všichni žijeme na severní polokouli.

Naše planeta je mírně nakloněná na jednu stranu a díky tomu dopadají sluneční paprsky na zemi šikmo. Ve chvíli, kdy je severní polokoule nakloněná blíže k slunci, tak se víc zahřívá a je léto. Jako teď u nás v České republice.

V jeden okamžik jsou roční období na jedné i druhé straně rovníku opačná. Takže my máme léto, ale třeba v Austrálii je zima. A když my máme zimu, tak v Austrálii je naopak teplo – takže Vánoce tam lidi slaví na pláži! To musí být ale legrace!

V okolí severního a jižního pólu (Arktida a Antarktida) je ale pořád zima a sníh. Dokážete si to představit? Žádné koupání a slunění!

Na rovníku je zase stále stejná teplota a pravidelně tam prší. To mají rády deštné pralesy, které nalezneme po celé délce rovníku. Největší pralesy najdeme na severu Jižní Ameriky (Amazonský prales) a jižní části Afriky (Konžský deštný prales). Doufám, že se tam někdy podívám!

_tip_

Vaše prasátko Pigy