Vesmír

Proč je nebe modré?

Ahoj děti!

Už nějakou dobu jsme s Lily zpět na Zemi a Lily nám, jako správná vesmírná objevitelka, klade spoustu všetečných otázek. Většinou se vysvětlování ujímají myška Bibi nebo paní učitelka sova Heda Okatá. To je vám asi jasné…😊 Tentokrát se ale vysvětlování ujmu já! Jednak proto, že nejsem žádné hloupé prasátko a jednak proto, že během karantény jsem si přečetl spoustu zajímavých knížek a na tuhle otázku znám odpověď!

Proč je nebe modré?

Tahle otázka, kamarádi, trápila všechny možné vědce a badatele pekelně dlouho. Nejdříve si lidé mysleli, že na obloze se zrcadlí vodní plochy, které jsou modré, a právě kvůli nim je obloha modrá. Jenže tak to NENÍ! Voda, která nám teče třeba z kohoutku přece také není modrá, ale je čirá (jakože nemá barvu).

Muselo se proto pátrat dál. A jeden chytrý vědec bádal a pátral a zase bádal, až přišel na to, že za tento úkaz může Slunce. Přiznám se vám, že když jsem to poprvé slyšel, bylo mi to divné. Jenže je to tak! Hned vám to vysvětlím. Světlo Slunce je složeno z mnoha barev, včetně modré. A kyslík ve vzduchu si umí nejlépe poradit právě s modrou barvou, takzvaně ji rozptyluje. A to je důvod, proč nebe vypadá modré.

A jako bonus: vodní plochy jsou modré právě díky obloze, která se v nich odráží! Je to přesně naopak, než jsme si mysleli, viďte?😊

_tip_

Vaše prasátko Pigy