Zprávička

Proč hmyz bzučí

Ahoj myšáci a myšandy!

Nořím tlapku do krabice s dotazy, šátrám a vytahuju… ha! Dnešní dotaz zní: „Bibi, proč bzučí včely? Adam“ Jé, Adame, díky za tuhle otázku! Mám pocit, že už jsme o tom kdysi mluvili, ale tenhle dotaz je takovej evrgrín, že neuškodí připomenout si fakta!

V prvý řadě teda musim uvést na pravou míru to, že nebzučej jen včely, ale i jinej hmyz. Bzučí třeba vosy, sršni, mouchy nebo komáři. A jak dělaj to bzučení? Je to vlastně hrozně jednoduchý a vsadim se, že byste na to přišli i sami. Všechen tenhle hmyz přece bzučí jen ve chvíli, kdy letí. Když leze moucha po zdi, tak o ní nevíte. Když na vás dosedne komár a začne z vás vysávat krev, tak o tom taky nevíte. Hmyzáků si všimnete až ve chvíli, kdy začnou poletovat. Z toho teda vyplývá, že ten zvuk musí nutně souviset s jejich letem. A je to tak! Bzučivej zvuk totiž vydává to, jak kmitaj svejma blanitejma křídlama.

Samo jsem hned narazila na zajímavost: čím rychlej křídlama kmitaj, tím je zvuk bzučení vyšší. Jen si vzpomeňte, jakým tónem bzučí moucha a jakým komár, není to přece to stejný! Každej máchá křídlama jinak rychle. Dalo by se dokonce zajít až tak daleko, že by hmyzáci mávali křídlama tak rychle a zvuk byl tak vysokej, že by ho lidi už nedokázali vnímat – neslyšeli by ho. Jenže to by vyžadovalo tak rychlou frekvenci kmitání, že by to ti malí hmyzáci nejspíš fyzicky nezvládli, nebo by to pro ně bylo přinejmenším dost náročný.

Kromě toho některý druhy hmyzu využívaj bzučení i jako jakýsi varování. Třeba vosy a sršni, ty když vyrušíte, začnou bzučet intenzivněji. Vysílaj tím signál, že nejsou tak malý a neškodný, jak by si jeden mohl myslet. Prostě tim říkaj: „Dej si na mě bacha, kámo!“

Je to docela hustý, jak to příroda všechno vymyslela a zařídila, co? Já jsem z toho úplně na větvi. No nic, letim šmedit dál. A vy zůstaňte zvídaví a pište mi! Bzzz!

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi