Zprávička

Pramen Vltavy

Ahoj děti.

taky jste se přes léto koupaly v některé z našich řek? Já jsem to teda vyzkoušel a celou dobu jsem přemýšlel, odkud se ta voda vlastně bere. Víte to?

Každá řeka má své místo, kde pramení, tedy začíná. A to byste, kamarádi, ani neřekli, že z takové trošky vody se pak udělá taková rozsáhlá a hluboká řeka. Mně se tomu ani nechtělo věřit.

Po mé koupačce ve Vltavě jsem totiž rozhodl vydat se po stopách naší nejdelší řeky (to je samozřejmě Vltava). Vltava pramení na Šumavě, přesněji na svahu Černé hory u hranic s Německem, v blízkosti obce Kvilda. Potůček vody se nejprve nazývá Černý potok, ale jakmile se koryto zvětšuje, vody přibývá, už nese označení Teplá Vltava.

S pramen Vltavy je také spojené tvrzení, že vykazuje vyšší hodnoty stříbra. Proto se vědci domnívají, že Vltava vyvěrá z nějakého dolu, kde se těžilo stříbro. A druhou zajímavostí je, že pramen Vltavy má údajně léčivé účinky. Ale nevím, nevím, jestli je to pravda…

V oblasti pramenu, tedy na Černé hoře, se také vyskytuje spousta ohrožených živočichů – rys ostrovid, puštík bělavý, motýlek žluťásek borůvkový, a v posledních letech i vlk. No, na některé z nich byste asi narazit nechtěli, co? Ale není se čeho bát.

Tak šťastnou cestu!

_tip_

Vaše prasátko Pigy