Zprávička

Praděd

Ahoj děti!

Vyrazíme si na výlet! Vymyslel jsem, že se společně podíváme na pátou nejvyšší horu České republiky a zároveň nejvyšší horu Moravy. Napovím vám, že se tato hora nachází v Hrubém Jeseníku. Víte, kterou horu mám na mysli? Je to Praděd.

Praděd se nachází v nadmořské výšce 1491 metrů. Na jeho vrcholu je postaven velikánský televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Cest na Praděd vede více, nejhezčí je však z Karlovy Studánky přes údolí Bílé Opavy, kudy vede naučná stezka. Je to náročná trasa pro zkušené turisty, vy ji ale určitě zvládnete. Cestou nahoru budete šplhat po kamenech a několikrát přecházet úzké mosty Bílé Opavy, a dokonce tam na vás čeká i malý vodopád. Po této první náročné části doporučuju krátkou občerstvovací zastávku v horské chatě Barborka.

V druhé části cesty dojdete po asfaltové silnici až rovnou na vrchol Pradědu, odkud jsou krásně vidět celé Jeseníky a při dobrém počasí i Sněžka, Lysá Hora, Radhošť nebo občas dokonce Tatry.

Tak sbalit batůžky, připravit svačinky a vyrážíme! Malá rada na závěr: na Pradědu bývá zima a sychravo, tak se teple oblečte!

_tip_

Vaše prasátko Pigy