Moje milý písklata, nazdar!

Dneska jsem z tý hromady dotazů vylovila jeden fakt příhodnej. Tu hromadu bych vám mimochodem nepřála ani vidět, je asi tak osmnáctkrát větší než já a vopravdicky do tý bedny skáču šipku, abych z ní něco vylosovala. Ale já se v těch vašich dotazech koupu strašně ráda, hihi!

Ale zpátky k tématu. Na papíru, kterej jsem vytáhla, se píše: „Ahoj Bibi. Děda říkal, že vlaštovka je posel jara. Jednu jsem viděl, tak by mě zajímalo, jestli už je jaro. Díky. Franta.“

Milej Františku, nejdřív bych teda chtěla náležitě ocenit, že poznáš vlaštovku, to je skvělý! Co vy ostatní? Jestli si nejste jistí, jak vypadá vlaštovka, šup na internet a vočíhněte to. A třeba si ji pak zkuste nakreslit, ať si to pořádně zapamatujete. No a co se týče toho zbytku, Franto – to víš, že tě v tom nenechám, vyšmejdím, co se dá!

Tak hele: o vlaštovce se fakticky říká, že je posel jara, to má děda pravdu. Vlaštovky jsou takoví drobní ptáčci zpěváčkové, který většinou hnízděj v blízkosti člověka.

Jsou rozšířený po celý Evropě, ale i v Africe, Asii a v Americe. Hnízda si plácaj a lepí z malejch kuliček bláta většinou uvnitř stodol, maštalí, prostě hlavně tam, kde jsou zvířata – koně, krávy a další, ke kterejm se slítává hmyz. Ve městech si hnízda rády stavěj v různejch průchodech, chodbách a tak. Naschvál, kolik myslíte, že taková průměrná vlaštovka potřebuje kuliček bláta na svý průměrně velký hnízdo? Čtu tady, že tak 1200. Cha! Týýjo, to je docela dost. Na to, že to všechno nanosej v tom svým pidi zobáčku…!

Ten zobáček ale mají fakt docela šikovnej: živěj se hmyzem, kterej obratně chytaj za letu. Za letu! Uuu! To si nedokážu představit! Úplný akrobati!

A proč se o nich teda říká, že jsou poslové jara? To je jednoduchý! Na jaře se totiž hromadně vracej do našich krajin. V zimě je tady na ně totiž moc zima, tak ji tráví v Africe. První vlaštovky pak přilétaj zpět v březnu (a jsme u toho, odtud vítr vane – v březnu přece začíná jaro, aha!) a hlavní přílet je v dubnu.

Takže Františku, já pevně doufám, že ta vlaštovka, cos viděl, nám všem opravdu přinese jaro a veselou náladu! Já je jdu taky vyhlížet. A mezitím budu samozřejmě šmejdit dál.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi