Zprávička

Otázky a odpovědi: Párek v rohlíku

Nazdar, čau a ahoj! Zdravím všechny myšandy a myšáky!

Jak se máte, čumáčci moji? Já se mám supr, i když z tý krabice s vašima otázkama vůbec neubejvá! Vlastně jsem tu krabici musela apgrejdovat na pořádnou bednu. Bednu, která je větší, než já! Se picnu! Ta bedna je vobrovská! Ale možná se mi to zdá, protože já jsem zase docela mini, že jo, hihi. Každopádně jsem šťastná, že jste tak zvídaví a pořád mi píšete. Každej jeden vzkaz mě zahřeje u mýho myšího srdíčka, fakt že jo!

Dneska jsem vytáhla tadyhle otázečku od Moniky, kterou by zajímalo, kdo vynalezl párek v rohlíku. To je skvělá otázka, Moniko! Párek v rohlíku berem jako takovou samozřejmost a málokoho napadne se zamejšlet nad jeho vznikem. Jdem na to.

Párek v rohlíku, kterej můžete znát taky pod anglickým názvem „hot dog“, je vynález starej víc, než sto let. To je stejně supr legrační název, ten hot dog, že jo? Jestli totiž aspoň trochu umíte anglicky, tak víte, že hot dog v překladu znamená horkej pes. Hihi, no já se zbláznim, proč by se párku v rohlíku mělo říkat horkej pes?! Povídá se taková historka, že tvar párku prostě připomíná psa, a to konkrétně jezevčíka. Švanda, co?

No a jak to někoho vůbec napadlo, strčit párek do rohlíku? Párky jako takový se prodraly na výsluní zájmu někdy kolem roku 1562, kdy se prej objevily na nějaký veledůležitý státnický oslavě. Do rohlíku se přenesly až v roce 1867, a to v americkým New Yorku. Jejich obliba ve 20. století rychle stoupala s tím, jak rostla popularita rychlýho občerstvení. Párek v rohlíku prostě čapneš a jdeš!

A mám tu pro vás ještě jednu zajímavost. K nám, do Čech, se párek v rohlíku dostal až v roce 1972. A objevil se… a teď se podržte… v Českejch Budějovicích. Místní řezník je ochutnal na dovolený ve Španělsku a po návratu je zkusil taky nabízet. Začal jim říkat pikador, to podle španělskejch zápasníků s bejky, kteří jsou vybaveni kopím, neboli píkou – a podle toho se jim říká pikadoři. A tak se párkům v rohlíku na jihu Čech říká dodneška! Já vám teda povim, na jeden párek v rohlíku je to docela zajímavá historie!

Nicméně asi si nemusíme říkat, že to není kdoví jak extra zdravá sváča. Ale kdo by si občas nedal! Mně teda docela vyhládlo! A co vy? Co vás zajímá dál? Pište mi, čekám a nemůžu se dočkat! Mezitim letim šmejdit dál!

Mějte se, písklata!

 

_tip_

Vaše myška Bibi