Vesmír

Otázky a odpovědi: Barva slunce

Moji milí myšáci a myšandy!

Ahoj ahoj ahoj! Jak se máte, písklata? Já vám opět mávám od zářícího monitoru a musim říct, že jsem šťastná myš, protože můžu odpovídat na všechny vaše zvídavý dotazy! Před chvílí jsem se ponořila do tý svý otázkový bedny a vylovila dnešní záhadu. Takže – pozor – čtu:

„Ahoj Bibi, jmenuju se Daniel Peška a mám dotaz. Proč má Slunce žlutou barvu? Díky.“ Tak, Danieli, mrknem na to! Musim teda na úvod říct, že tahle otázka ve mně vzbudila pocit, že odpověď bude jasná jak facka a budem s tim raz dva hotoví, ale to jsem se teda šeredně spletla! Zrovna v tomhle případě to teda rozhodně jednoduchý není. No, zkusim to nějak zjednodušit, ať z toho nemáme všichni velký a zamotaný hlavy, hihi!

Je to totiž tak, milej Dane, že nic není takový, jak to na první pohled vypadá. A to ani co se týče Slunce a jeho barvy. Kdybysme se totiž na Slunce podívali z vesmíru (a ty si takovou fotku můžeš jednoduše najít na netu), viděli bysme, že jeho barva není žlutá, ale bílá. Ve skutečnosti má v sobě Slunce všechny barvy duhy a to, jak ho vnímáme, je jednak daný průchodem bílejch slunečních paprsků atmosférou (právě při tom se rozkládaj na jednotlivý barvy) a jednak tím, jak jsou naše oči schopný vnímat barvy.

Jak si určitě pamatujete, Slunce je vlastně hvězda a barva hvězdy se odvíjí podle jeho teploty. No a Slunce má takovou teplotu, že na škále barev my ho pak tady ze Země vnímáme jako žluto-oranžový. No, Dane, doufám, že z tý mý odpovědi teď nejseš úplně tumpachovej a že jsem aspoň trochu ukojila tvou zvědavost. Mám totiž fakt radost z toho, jaký jste všímavý a zvídaví! Ptejte se dál a pište mi! Já mezitím letim šmejdit dál.

Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi