Zprávička

Olympijský den

Ahoj děti!

Určitě jste už někdy slyšely o olympiádě? Je to velká mezinárodní akce, během které spolu soutěží nejlepší sportovci z celého světa! Je to největší sportovní událost na světě, protože se jí účastní více než 200 zemí. A právě dnešek, 26. června, je věnován olympiádě, protože slavíme Mezinárodní olympijský den. Tento svátek slavíme už od roku 1948 a připomínáme si jím důležitost sportu a zdravého pohybu, ale hlavně férové hry a rovnoprávnosti mezi všemi sportovci.

Olympijské hry se konají každé čtyři roky a po dvou letech se střídají zimní a letní hry. Úplně první olympijské hry se konaly už ve starém Řecku v Olympii, a to už v 8. století před našim letopočtem. Tehdy se jich však účastnili pouze muži. Po nějakém čase byly ale hry zakázány císařem Theodosiem.

Díky francouzskému učiteli tělesné výchovy, Pierrovi de Coubertinovi, byly olympijské hry znovu obnoveny v roce 1896 v Athénách a od té doby se konají pravidelně.

Protínající se olympijské kruhy modré, černé, červené, zelené a žluté barvy symbolizují pět světových kontinentů. Kromě těchto kruhů je dalším důležitým symbolem olympijský oheň, který nesmí zhasnout v průběhu konání her.

                               

V každé sportovní disciplíně se vítězům uděluje bronzová, stříbrná a zlatá medaile.

Jaký sport je váš nejoblíbenější?

Vaše prasátko Pigy