Vesmír

Neptun 2. díl

Moji milí myšáci a myšandy!

Minule jsme přistáli na Neptunu a řekli si o něm pár základních faktů. A dneska pokračujeme v krasojízdě! Pár zajímavostí tam ještě zbylo. Věděli jste třeba, že…

  • Na Neptunu není zrovna přívětivo. Jeho povrch má prý mínus 213 stupňů! Ale vašim bystrým hlavičkám jistě hnedka došlo, proč to tak je: je totiž hooodně daleko od Slunce a to přesně 4 498 milionů kilometrů. Tak to se není čemu divit! Neznamená to ale, že by tam byl mráz a nic se tam nedělo, právě naopak. Neptun je pěknej bouřlivák, to už jsme si řekli minule. Vanou tam větry rychlejší, než je rychlost zvuku, to je až 1770 km za hodinu!
  • Minule jsme si taky ujasnili, že Neptun oběhne kolem Slunce jednou za 165 let. Vědci zjistili, že se na Neptunu střídají roční období podobně jako na zemi. Akorát že každé z období netrvá 4 měsíce, ale něco přes 40 let.
  • Jeden den na Neptunu trvá necelých 16 hodin.
  • I Neptun má své měsíce, zatím jich bylo objeveno 14. Ten největší se jmenuje Triton a je nejchladnějším měsícem sluneční soustavy vůbec. Na jeho povrchu je prý mínus 228 stupňů!
  • Neptun má 5 prstenců a všechny jsou pojmenované vznešeně znějícími jmény: Galle, Le Verrier, Lassell, Arago a Adams. Prstence jsou tvořeny z ledových částic.
  • Přemejšleli jste, jak vlastně o Neptunu tohle všechno víme, když je tak strašně daleko? (opakuju, že je to přes 4,3 miliony kilometrů). Hned vám to povim! V roce 1989 kolem něj totiž proletěla sonda Voyager 2 a sesbírala zásadní poznatky. Jenže to už je taky skoro 30 let, že jo! Mezitím se ale naštěstí zdokonalují a zvětšují pozemské i vesmírné dalekohledy a teleskopy, takže o Neptunu získáváme stále více informací. Kromě toho jsou v orbitální dráze Země umístěny teleskopy, které Neptun několikrát v posledních desetiletí snímkovaly. I přes to všechno ale Neptun pořád zůstává tak trochu záhadou…

Co ale rozhodně záhadný není ani trochu je, že my pokračujeme v poznávání vesmíru vesele dál! To je naprosto jasný a daný! Tak se těšte na to, co jsem pro vás na sítí vyhryzla a kdyby vás něco zajímalo, pište!

Letím šmejdit dál! Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi