Vesmír

Největší meteorit

Čáááu písklata!

Jakpak se máte, vy moje zářivý komety? Hihi! Pokračujem v poznávání vesmíru a mapování kosmickejch jevů – od toho jsem tu, abych vám to všechno objasnila! Pamatujete si ještě z minulého článku, jakej je rozdíl mezi meteroidem a meteoritem? Jestli ne, tak šup přečíst a oživit, bude se to hodit! Protože dneska chci trochu navázat a povědět vám něco o jednom meteoritu. Ale ne tak ledajakým meteoritu.

Předtim bych vám ale ráda ještě řekla, že nic není tak jednoduchý! Ani meteoritů není jen jeden jedinej druh. Základní rozdělení je podle jejich složení: buď to jsou chondrity (ty jsou z křemičitanů), anebo siderity (ty jsou ze železa). Pak se meteority dělí do tří skupin: kamenné (ty jsou nejběžnější), železné a železokamenné (ty jsou nejvzácnější).

Meteorit, o kterém vám dneska povim, je největším meteoritem, který byl nalezen na Zemi. Dostal jméno Hoba a podívat a sáhnout si na něj můžete v Namibii (to je země v jihozápadní Africe). Objevili ho tam v roce 1920. Našel ho jeden chlápek, co se jmenoval Jacobus Hermanus Brits. A teď se podržte – objevil ho při obdělávání pole! Řekla bych, že to teda určitě nečekal! Ryje si v hlíně a najednou takovej šutrák, hihi! To, že ho našli v roce 1920 ale neznamená, že tam v roce 1920 dopadnul. To se ví, že se na nalezenej meteorit vrhla spousta vědců a zjistili zajímavý věci. Třeba že s sebou plácnul na Zemi už před 80 000 lety. Divný ale vědcům je, že při dopadu neudělal žádnej kráter, jak to tak dopadající meteority mají ve zvyku. Hoba nic! Žádnej kráter!

Hoba v době objevu vážil prý asi 66 tun. Jojo, čtete dobře, ne kilo, ale tun! Po nálezu se ale začal trošku rozpadat, a tak teď už kolem šesti tun ztratil. Ale stejně, 60 tun je pořád celkem dost. Na druhou stranu, když jsem koukala na fotky, nezdál se mi až tak velikej (má asi 3×3 metry). Rozhodně bych teda neřekla, že váží 60 tun. Ale víte, čím to je? Meteorit Hoba je totiž převážně ze železa, což ho dělá ještě vzácnějšim! Prostě – obrovskej kus železa. Vlastně úplně největší kus přírodního železa na Zemi vůbec!

Hustý, co? V Namibii ho dokonce prohlásili za národní památku. Určitě se mrkněte na net, jak Hoba vypadá a napište mi, jak se vám líbí a jestli jste si takhle představovali meteorit!

A já zase letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

  I Štědroň od Tesco Mobile sleduje hvězdnou oblohu.

Vaše myška Bibi