Vesmír

Mléčná dráha 3

Nazdar vesmířani!

Nevim, jak vy, ale já se tý Mléčný dráhy nemůžu nabažit. Doslova mě vcucla – jako černá díra, hihi! Ale abyste z toho neměli velkou hlavu, chtěla bych vám dneska říct ještě pár zásadních faktů a pak se zase posuneme dál na naší vesmírný pouti. Souhlasíte? No a pokud bych na něco zapomněla, nebo vás něco speciálního o Mléčný dráze zajímalo, tak mi napište a ještě se k tomu vrátíme! To je jasný, že bych to nenechala jen tak – vždyť víte, že hledat odpovědi na vaše otázky je to, co mě baví nejvíc na světě!

Říkala jsem si, že by vás mohlo zajímat:

  • Jak je Mléčná dráha vlastně velká?

To bych vám fakt moc ráda pověděla, ale je to složitý. Každou chvíli totiž přijdou vědci s nějakým novým objevem, jako že třeba je naše Galaxie asi o půlku větší, než se původně myslelo, nebo že za dobu svý existence už stihla pohltit asi 15 dalších vedlejších galaxií. Ale našla jsem informaci, že může mít průměr okolo 100 000–120 000 světelných let.

  • Co všechno Mléčná dráha obsahuje?

Je složená z fakt obrovskýho množství hvězd. Jejich množství se odhaduje na 200–400 milard. Tyjo, z toho mě úplně mrazí! Kromě hvězd byste tam našli prach a plyn.

  • Jak je Mléčná dráha, neboli naše Galaxie, stará?

Odhaduje se to asi na 12 miliard let. Takže je skoro stejně tak stará jako samotnej vesmír. Teda – asi. Jak už jste si asi zvykli, ve vesmíru nic není stoprocentně jistý.

Tak, a to by bylo pro dnešek všechno. Dejte mi vědět, kdybyste ještě zatoužili po nějaký informaci. O Mléčný dráze bysme si tu mohli povídat třeba ještě tak rok, ale chápu, že jste celý nedočkaví na další kosmický záležitosti. A ostatně, já taky! Tak buďte zvídaví a pište mi!

Já zatím letim šmejdit dál. Mějte se, písklata!

Vaše myška Bibi