Zprávička

Mezinárodní den žen

Huhůůů, milé děti!

Jestlipak víte, co dneska slavíme? Na dnešek, 8. března, připadá Mezinárodní den žen. Tento svátek se slaví už od počátku 20. století, kdy ženy bojovaly za to, aby mohly mít stejná práva jako muži. 

Možná vám to připadá divné, ale  věděli jste, že spoustu žen ještě před sto lety nemohlo chodit do školy, volit, nebo dostávalo za stejnou práci mnohem menší plat než muži?

Ženám, které aktivně bojovaly za spravedlivé podmínky a hlavně za právo volit, se říkalo sufražetky. Nejvíc byste takových bojovnic na začátku minulého století našli ve Velké Británii, v USA a ve Francii. 

Až do nedávné doby jen málo lidí slyšelo o známých vědkyních, sportovkyních, umělkyních a dalších ženách, které dokázaly mnoho pozoruhodných věcí, což nebylo moc spravedlivé. Naštěstí dnes už je to lepší, protože se zprávy o výjimečných lidech roznesou po celém světě velmi rychle!

Kdyby vás zajímaly životní příběhy o mimořádných ženách, můžete si přečíst pěknou knížku, kterou mi doporučil Hugo. Jmenuje se Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, ale myslím, že ji ocení i klučičí rebelové!

Všem holčičkám k tomuto svátku přeji jen to nejlepší!

Vaše sova Heda