Zprávička

Mezinárodní den tygrů

Huhůůů, milé děti,

Jak se máte? Dlouho jsme se neviděli a nelistovali jsme společně sovím kalendářem. Ale dnes jsem přilétla, abych vám povyprávěla o zajímavém dni, který připadá právě na 29. července! Dnes je Mezinárodní den tygrů – velkých kočkovitých šelem, které znáte ze zoo, z knížek nebo filmů.

Věděly jste, že ve volné přírodě žijí tygři pouze na Asijském kontinentu? Jedná se o ohrožená zvířata, jelikož na celém světě žije divokých tygrů jen kolem čtyř tisíc, a to je opravdu málo. Existuje asi třináct poddruhů tygrů – možná jste už někdy slyšely o tygrovi ussurijském, indickém nebo sumaterském… Ten ussurijský je považován za největší kočkovitou šelmu na světě!

Přestože jde o velké samotářské kočky (a opravdu velké jsou – samec může vážit až 300 kilogramů!), tak jim vůbec nevadí voda – naopak, mají ji rádi a velmi dobře plavou!

Zdalipak víte, proč má tygr pruhy? Jde o velmi chytré maskování! Kopytníci totiž velmi špatně rozeznávají syté barvy a často si číhajícího tygra nevšimnou. Takové pruhované zbarvení tygrům tedy pomáhá při lovu. Stejně tak jim pomáhá, že mají velmi dobrý zrak. V noci vidí pětkrát lépe než člověk! Jelikož se jedná o masožravce, loví tygři především prasata a jelenovitou zvěř.

Zatímco u nás v Evropě a v Africe je za krále zvířat považován lev, tak v Asii toto jméno hrdě nosí právě tygr.

Co myslíte, zaslouží si takové označení? Já bych řekla, že ano!

_tip_

Vaše sova Heda