Zprávička

Karnevalové Dušičky

Simsala bum-bim!

Bonžůrrr bonžůrrr, pršítelíčkové moji! Už k vám zase pršilétám, abych se s vámi podělil o něco z mých zahrrraničních zkušeností!

Předevčírem jsem vám vyprávěl o tom, jak se ve světě slaví Halloween. Dnes vám chtěla sova Heda připomenout české Dušičky, které připadají na dnešní den. Ale přemluvil jsem ji a nabídl se, že se toho ujmu sám. Myslím totiž, že svátek zesnulých všichni znáte a svíčku na hrobečku už jste někdy zapalovali. Věděli jste ale, že se dnes nemusí jen truchlit? V Mexiku je tenhle den veselou a barevnou oslavou života!

Mexičané totiž věří, že dnes duše zemřelých přicházejí na zem a navštěvují své příbuzné! Na domácím oltáři proto vystaví jejich fotografie a k nim přidají květiny, ovoce nebo jejich oblíbené jídlo a pití. Pečou také bílý chléb se symbolem překřížených kostí a vyrábějí cukrovinky ve tvaru lebek. Přes den se převlečou za kostlivce a vyrazí do karnevalového průvodu. Večer se pak přesunou na hřbitov, na hrob položí jídlo a pití a spolu s dušemi svých předků hodují, rozprávějí a tančí za doprovodu hudby!

A co vy, oslavíte letošní Día de los Muertos (španělsky Den mrtvých) vesele?

_tip_

Váš netopýr Pierre