Vesmír

Mars 3. díl

Moje milý písklata!

Ahoj! Haló, jste tam všichni? Doufám, že pohodlně sedíte u svých přístrojů, nažhavený na další várku supr zajímavostí z vesmíru. Protože já je pro vás mám!

Minule jsme si povídali o Marsu. Vyčmuchala jsem o ní ještě spoustu dalších zajímavostí. Tak třeba:

  • Vědce trápí otázka, proč je povrch planety na severu tak odlišnej od jihu. Každá strana Marsu je v tomhle směru úplně jinačí. Jih je hladký a rovný, kdežto na severu je to skalnaté a členité. Proč? To nikdo neví.
  • Na Marsu je dost prašno. Odehrávají se tam největší a nejdivočejší prašné bouře ve sluneční soustavě vůbec.
  • Existují teorie, které říkají, že život u nás na Zemi vznikl z života na Marsu. No jo, čtete dobře. Mars coby planeta nejpodobnější Zemi kdysi mohla mít podmínky pro život. A pokud je měla, snadno se mohly rozšířit jinam – třeba i na Zemi. Pak se podmínky na Marsu změnily, život tam zanikl a zůstal jen na Zemi. Kdo ví, jak to vlastně bylo, že? Třeba je to takovej nekonečnej koloběh –zanikne život na Zemi, vznikne na Marsu, zanikne na Marsu, vznikne na Zemi… a tak pořád dokola… týjo, ten vesmír mě nutí k pořádnýmu zamyšlení, co vás?
  • Víte, čemu se říká simulace? To je stav, kdy se napodobuje nějaké skutečné podmínky, proces nebo i stav. No a představte si, že kvůli zkoumání podmínek výpravy na Mars byla na Kanárských ostrovech v roce 2016 postavená izolovaná stanice. Na ní spolu žilo 6 vědců po dobu 11 měsíců, dohromady asi jen na 93 metrech čtverečních. Ven mohli pouze ve skafandrech a vždycky jen na chvilku. To je hrozně bláznivý, nepřijde vám? Zkoumalo se, jak spolu lidi zvládnou v takových omezených podmínkách existovat. Málo prostoru, omezené vycházky, a to ještě ve skafandrech, kolem sebe jen pár pořád stejných lidí. Já si to vůbec nedokážu představit, že takhle žili – skoro rok! No prostě úúúlet!

No nic, myslím, že máte pro dnešek dost, a já letim šmejdit dál! Mějte se, písklata!

_tip_

Vaše myška Bibi