Zprávička

Lyžování

Zdroj: freepik.com

Čau šampióni!

Dneska si probereme další zimní sport, a to je lyžování.

Věděli jste, že lyžování původně nevzniklo jako sport a zábava, ale jako způsob dopravy? O jejich používání „dopravním“ způsobem existuje spousta písemných dokladů z 16. a 17. století. Samotné lyže ale asi vznikly už v době kamenné, to je 10 000 let před naším letopočtem!

Když dřív napadlo hodně sněhu, když cesty zapadly dvěma metry sněhu, lidé nasadili sněžnice a vyrazili za svými povinnostmi. Později to zkoušeli se dvěma dlouhými dřevěnými prkny – tedy lyžemi – měly při pohybu zamezit boření se do sněhu.

Do 19. století se na lyžích používala jen jedna dlouhá hůl pro odraz, brzdění a na sjezd. K nohám se lyže připevňovaly koženými řemeny. Ve chvíli, kdy Nor Sondre Norheim vynalezl v polovině 19. století lyžařské vázání, historie lyžování se začala přepisovat. První závody na lyžích se pak jely v roce 1843 v Norsku.

U nás, v Čechách, se první lyže objevily v roce 1887, kdy si je jeden pražský podnikatel dovezl z Norska a zkoušel na nich jezdit v pražském parku Stromovka. Rozvoji lyžování u nás ale pomohli hlavně nadšenci z Krkonoš. Velmi rychle rostl počet členů lyžařského klubu a začaly se používat dvě hole, lyže se vyráběly z kvalitního dřeva a přizpůsoboval se i tvar lyže, vznikaly i další lyžařské disciplíny – sjezd, slalom nebo skok. Poprvé se třeba skákalo ze střechy zasněženého dobu na Božím Daru v Krušných horách, to je úlet! Dneska je lyžování nejrozšířenější zimní sport.

A co vy? Už jste někdy stáli na lyžích?

P.S. V jilemnickém muzeu v Krkonoších věnovali historii českého lyžování celou jednu expozici!

Váš kocour Vojta