Zprávička

Ledopády

Nazdárek kamarádi!

Příroda je někdy jako čarodějka, nemyslíte? Někdy taky koulím očima a nevěřím, že je to vůbec možné. Ale je! A já mám pro vás další z takových jedinečných přírodních zajímavostí.

Tentokrát vaše cesta bude směřovat na Moravu do pohoří Javorníky. Tam totiž v přírodní rezervaci Pulčínské skály – Hradisko najdete něco, co jste určitě ještě neviděli. Na mou duši, na psí uši! A je to taková rarita (jako výjimka), kterou můžete spatřit skutečně jen v zimě, během mrazu.

Ve skalních puklinách a na převisech se díky zimnímu počasí v místě zvaném Propadlý hrad vytvářejí mohutné ledopády a rampouchy, které postupně mohou dosahovat až čtyř metrů. Ale to není všechno, co tady můžete vidět. Určitě všichni znáte rampouchy a víte, jakou mají barvu – jsou průhledné, jasně. Ale tyhle rampouchy jsou jiné, mají totiž různé barvy – oranžovou, žlutou, červenou nebo zelenou. Ledopády zbarvuje sněžná řasa, která žije ve sněhu a ledu.

V Pulčínských skalách můžete vidět i jiné ledové útvary, je to prostě ráj z ledu. Ale pozor, společně se zimou odejdou i tyto ledové nádhery. Tento výlet musíte tedy podniknout v období od ledna do března.

Pořádně obléknout a můžete vyrazit!

Šťastnou cestu!

Vaše prasátko Pigy