Huhůůů, milé děti!

Velikonoce už jsou za dveřmi, dneska je totiž poslední postní neděle před velikonočními svátky a také první den svatého týdne. Jinak se tomuto dni také říká palmová nebo květná neděle, a to proto, že dříve se v tento den zdobily kostely spoustou květů, které mají připomínat větve palem, jimiž údajně vítal lid Ježíše v Jeruzalémě.

U nás palmy nerostou, takže se ke zdobení kostelů, ale i domácností nejčastěji používají kočičky. A tím nemyslím malá mourovatá zvířátka, ale vrbové větvičky s čerstvě rozvinutými květy. U kočiček ale tyto pupeny vypadají jako šedé chlupaté kuličky, které svou měkkostí připomínají právě koťátka. Jinak se vrbovým větvičkám občas přezdívá i jehnědy, a to kvůli tomu, že někomu více připomínají jehňátka.

V tento den chodí věřící lidé do kostela, zpívají písně o ukřižování Ježíše a nechají si od kněze posvětit čerstvé kočičky. Staré větvičky z loňska spálí a těmi novými zametou svůj dům. Prý proto, aby z domu vyhnali všechno zlé.

Možná znáte říkanku o tom, že byste si měli o Velikonocích koupit něco nového na sebe, aby vás beránek nepokakal? Právě na Květnou neděli by se totiž podle starých pověr měly oblékat nové šaty.

_tip_

Vaše sova Heda